Strona główna » Wpisy opublikowane przez Administrator
Author Archives: Administrator
Dzień Pluszowego Misia
W dniu 25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło tego dnia ze swoim pluszowym przyjacielem. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.
Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi maskotkami i bawiły się do znanych misiowych przebojów. Wykonały również misiowe prace plastyczne.
Ten dzień był niezwykle miły i na długo pozostanie w naszej pamięci…
Laury w konkursie „Dobro wokół mnie”
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Dobro wokół mnie”, którego celem było promowanie wśród dzieci i młodzieży m. in: szacunku do drugiego człowieka, przyjaźni, miłości, niesienia pomocy innym i reagowania na krzywdę. Organizatorami konkursu byli: Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Gminie Otyń we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Otyniu z siedzibą w Niedoradzu i Gminną Komisją ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Otyniu.
Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
W kategorii klas 1-3
I miejsce – Antonina Abraś kl. 2
II miejsce – Pola Potęga kl. 1
III miejsce – Liliana Iwanów kl. 1
wyróżnienia : Ewa Żyłowska, Zuzanna Tatrach, Wiktoria Muntian
W kategorii klas 7-8
I miejsce zdobyła Zuzanna Pelc kl. 7
wyróżnienie Natalia Solska.
GRATULUJEMY!
Z gratulacjami w Falkenbergu
W czwartek, 14.11.2024 r. uczniowie naszej szkoły wraz panem dyrektorem i z panią Barbarą Wróblewską, burmistrz Otynia wzięli udział w uroczystościach z okazji 30-lecia nadania imienia Astrid Lindgren naszej partnerskiej szkole w Falkenberg/Elster.
Tańcem z flagami oraz polską wersją piosenki o Pippi Langstrumpf ubogaciliśmy program artystyczny uroczystości – pierwszym budząc duży zachwyt, a drugim aplauz i prośby o bis.
Wśród prezentów dla szkoły-jubilatki, przekazanych na ręce dyrektor, pani Simone Lösler, znalazł się m.in. wirtualny album muzyczny z ponad 20 wersjami piosenki o Pippi w nowych brzmieniach – od muzyki biesiadnej aż po wersję operową.
Tego samego dnia byliśmy też z wizytą u honorowego burmistrza Falkenbergu, pana Stephana Baweya, który oprowadził nas po mieście.
Popołudnie i wieczór spędziliśmy na Dniach Otwartych falkenberdzkiej szkoły, gdzie nasi uczniowie wnet bawili się z Niemcami jak ze swoimi, a do autobusu musieliśmy wyrywać niektórych z ramion płaczących i już tęskniących nowych przyjaciół.
Kolejne polsko-niemieckie spotkanie naszych szkół planujemy na czerwiec, gdy przez 5 dni zamierzamy odkrywać piękne okolice Falkenbergu.
Godziny dostępności (2024/2025)
- Jagoda Berenc – środa: 8.55-9.25, czwartek: 13.20-13.50
- Daria Królik – czwartek: 10.45- 11.15, wtorek: 14.15-14.45
- Anna Osiadły – wtorek, 12.30-13.30
- Witold Osiński – wtorek: 13.25-13.55, czwartek: 10.00- 10.30
- Katarzyna Cybulska – poniedziałek, 9.00-9.30 i 11.00-11.30
- Renata Jastrzębska – poniedziałek: 15.05-15.35, piątek: 9.45- 10.15
- Beata Linkiewicz – wtorek: 8.30-9.00, środa: 7.30- 8.00
- Zuzanna Gabrysiak – poniedziałek: 13.30-14.00, czwartek: 10.10-10.40
- Marta Gazda – Słońska – poniedziałek: 10.00-10.30, środa: 11.30-12.00
- Krystyna Błaszczyk Żyłowska – poniedziałek: 10.45-11.45
- Anna Myślińska – środa: 10.00- 10.30 i 14.00-14.30
- Małgorzata Gabriel – wtorek: 10.00 -10.30 i 12.30-13.00
- Katarzyna Migacz – wtorek: 13.30-14.30
- Marcin Szrama – wtorek: 9.00-9.30, piątek: 14.20-14.50
- ks. Paweł Mydłowski – poniedziałek: 9.45-10.15
- dyr. Piotr Pawłowski – poniedziałek: 13.30-14.30
Inauguracja roku szkolnego 2024/2025
„Na Dolnym Śląsku – wspólna historia” pisana międzynarodowo
W dniach 03.06 – 07.06.2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu wraz z uczniami Astrid-Lindgren-Grundschule z zaprzyjaźnionego z gminą Otyń Falkenberg/Elster realizowali projekt “Na Dolnym Śląsku – wspólna historia”. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Gminy Otyń, jako organu prowadzącego szkołę w Niedoradzu.
Piętnaścioro dzieci z klas 5-7 ze strony polskiej i z klas 5-6 ze strony niemieckiej wraz z opiekunami miało podczas tych dni okazję wspólnie przyjrzeć się wspólnej, nierzadko trudnej historii naszych narodów. W Legnicy dzieci badały ślady polsko-niemieckiego średniowiecznego Śląska Piastów, w pobliskich Modrzycy, gdzie zamieszkały na te dni miejscowościach: Otyń, Zatonie i Nowa Sól była okazja do przyjrzenia się historii w jeszcze szerszym przekroju czasowym – od czasów, gdy Otyń był jeszcze Deutsch-Wartenberg, ale już cieszył się znanym nam dziś herbem, przez wieki XVI – XIX, gdy tereny dzisiejszego powiatu nowosolskiego i zielonogórskiego rozwijały się dynamicznie w duchu następujących po sobie epok i stylów architektonicznych, w czasie szybkiego rozwoju i bogacenia się mieszczaństwa czy tradycji, które – jak się dowiedzieliśmy w Muzeum w Nowej Soli – po II wojnie światowej Polacy przejmujący te ziemie potrafili docenić i uszanować.
Nie zabrakło też tematów dla najmłodszych arcytrudnych. Odważyliśmy się na wspólną wyprawę do muzeum niemieckiego, nazistowskiego Obozu Pracy w Gross-Rosen, gdzie była chwila na refleksję o tym, jak łatwo człowiek potrafi zapomnieć o szacunku dla drugiego człowieka i co my, jako młode pokolenia możemy zrobić, żeby taka historia nie chciała się powtarzać.
Przy całej tej napiętej nitce historycznej nie zapomnieliśmy jednak wcale, że wspólną historię piszemy także i my – choćby rozwijając wieloletnie już partnerstwo naszych szkół i budowanie przyjaźni między naszymi uczniami. Był więc i czas na wspólne świętowanie Dnia Dziecka podczas szkolnego festynu, czy okazja do pokazania kolegom z Niemiec naszej szkoły. Podczas rejsu statkiem po Odrze można było wspólnie podziwiać i omawiać piękne krajobrazy, tradycje piśmiennicze poznawać podczas warsztatów czerpania papieru, a iskrę rywalizacji poczuć podczas turnieju w grę planszową w SKATO.
Dzieci z Falkenbergu przyjechały do nas z własnymi pytaniami na temat polskiej kultury i zwyczajów i z ciekawością obserwowały, co się u nas je, jak się przeżywa dzień, co lubimy ze słodyczy, jaką muzykę, czy jak się ubieramy – choćby na wycieczki rowerowe, w ramach których wsparliśmy też Gminę Otyń w jej walce o ponowny tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Polskie dzieci także miały okazję do wielu zdziwień i zaskoczeń. Tak blisko siebie meiskzamy, a przecież się od siebie wciąż sporo różnimy. I to nic złego. Ważne, by poznawać się bliżej.
Nieco inaczej niż przy poprzednich spotkaniach naszych uczniów, tym razem uczestnicy wymiany mieli więcej czasu do własnej dyspozycji i kształtowania czasu wolnego z innymi wedle swojego pomysłu. Miejsce, gdzie nocowaliśmy, w bliskości centrum Otynia i miejscowego Orlika, a także elastycznie zaplanowany program atrakcji – z możliwością wpływu samych dzieci na to jak przeżywamy dzień – bardzo nam to ułatwiały. Kto chciał kopał więc z kolegami i koleżankami piłkę, grał w tenisa albo Molkky tudzież w planszówki, albo dokazywał radośnie na placu zabaw. Tu i ówdzie znalazł się moment i na mały shopping.
Cenny wkład w organizację spotkania wniosła też Rada Rodziców szkoły w Niedoradzu. Rodzice pomogli nam i przy przeżywaniu Dnia Dziecka i przy wieczorze z grillem oraz integracyjnymi tańcami. Były i drobne uprzejmości, jak arbuzy na orzeźwienie czy wsparcie w organizacji tortu dla czwartkowej solenizantki. Na pewno i oni będą wspominali ten nasz międzynarodowy projekt przefantastycznie.
Z kolei uczestniczące w projekcie dzieci na pewno wyniosą z tego spotkania cenne wspomnienia i przeżycia, które choć częściowo starały się w małych międzynarodowych grupach zbierać w formie prezentacji multimedialnych – w tym także i tę mądrość, że wprawdzie można się w wielu sprawach doskonale porozumieć bez znajomości swoich języków, ale jeśli się chce wypracować wspólne efekty, to jednak wspólnego, komunikatywnego języka trzeba szukać. Na szczęście w dzisiejszym świecie wiele narzędzi pomaga w takiej komunikacji i porozumieniu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu: burmistrz Otynia, Pani Barbarze Wróblewskiej, dyrektorowi szkoły w Niedoradzu, Panu Piotrowi Pawłowskiemu, Gronu Pedagogicznemu i Radzie Rodziców, opiekunom obu uczestniczących grup dziecięcych – a także rodzicom dzieci niemieckich, za to, że tak wspaniale przygotowali swoje dzieci do wyprawy na nasz daleki-niedaleki Dolny Śląsk.
Projekt dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Laureatki w konkursie wiedzy o PCK
W dniu 8 maja, rocznicy urodzin H. Dunanta założyciela Czerwonego Krzyża odbył się etap wojewódzki Konkursu Wiedzy o CK, PCK i Międzynarodowym Prawie Humanitarnym.
Uczennice naszej szkoły Weronika Marek i Ola Ciechanowicz kolejny raz wykazały się ogromnym zasobem wiedzy z tego zakresu, a wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wyrównany poziom.
Komisja wyróżniła pięć prac z największą ilością poprawnych odpowiedzi, wśród których znalazła się również praca Weroniki Marek.
Gratulujemy !
Uczestniczyliśmy w Olimpiadzie Pierwszej Pomocy
Pierwsza pomoc przedmedyczna to główne zdanie Ogólnopolskiej Olimpiady Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. W czwartek 25 kwietnia uczestniczyliśmy w etapie rejonowym tejże olimpiady, podczas której uczennice klasy VI naszej szkoły Ola Ciechanowicz, Weronika Marek i Klaudia Solska miały za zadanie podjęcie czynności, jakie należy wykonać wobec osób poszkodowanych wskutek wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby dla ratowania ich życie i zdrowia do czasu pojawienia się ratowników medycznych.
Uczennice dzielnie podejmowały zadania, a tym samym zdobywały doświadczenie uczestnicząc po raz pierwszy w tej wymagającej rozległej wiedzy, umiejętności oraz dużej odporności emocjonalnej olimpiadzie.
Gratulujemy naszym reprezentantkom i życzymy sukcesów w kolejnych latach.
Zagraliśmy turniej w Touchball
Sobota 20 kwietnia – to był dzień świetnej zabawy, gry zespołowej i nowych doświadczeń. Drużyna naszej szkoły w składzie: Emilka Marek, Majka Muszyńska, Maja Markowska, Lena Bartosik, Ida Muraszko, Marcel Dziabas, Sasza Davydov, uczestniczyła w odbywającym się w MOSiR Nowa Sól turnieju w Touchball.
Każdy zawodnik zaprezentował swoje umiejętności w nowej dla nas dyscyplinie. Zdobyliśmy wiele doświadczenia, podpatrywaliśmy grę innych zespołów, a przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. Puchar, medale oraz dyplom za zaangażowanie i sportową postawę sprawił nam wiele radości i dumy.
You must be logged in to post a comment.