Strona główna » projekty
Category Archives: projekty
Co każda dziewczyna powinna wiedzieć?
17 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie otwarte oraz warsztaty dla uczniów klas IV-VIII w ramach programu pod patronatem Ministerstwa Edukacji pt. Okresowe ABC, organizowanego przez Fundację Kulczyk Foundation we współpracy z Fundacją Różowa Skrzyneczka oraz Centrum Psychologicznym Good Life.
Program zakłada zapewnienie środków menstruacyjnych oraz zwiększenie wiedzy na temat zdrowia menstruacyjnego. Na spotkaniu poznawano fakty i obalano mity dotyczące miesiączki. Podczas warsztatów, dziewczynki zgłębiały wiedzę na temat cyklu menstruacyjnego oraz poznawały podstawowe produkty menstruacyjne. Uczestnicy warsztatów przekonali się, jak ważna jest rozmowa o menstruacji w przestrzeni publicznej oraz rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.
Przedszkolaki na kursie pierwszej pomocy
We wtorek 29.05 i w środę 30.05 dzieci z oddziału przedszkolnego uczyły się udzielania pierwszej pomocy w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować”, realizowanego w nasze szkole przez panią Beatę Linkiewicz. Teraz także nasze przedszkolaki wiedzą, jak w razie potrzeby umiejętnie wezwać pomoc: wybrać właściwy numer, przedstawić się, powiedzieć, co i gdzie się stało oraz jak udzielić pomocy nieprzytomnej osobie. Bez zająknięcia wymieniają też numery alarmowe – 999 na pogotowie, 997 na policję i 998 do straży pożarnej. Najbardziej podobał im się masaż serca wykonywany na fantomach.
Dzięki programowi dzieci oswajają się z sytuacją zagrożenia. Życzymy im co prawda, żeby nigdy nie musiały wykorzystywać tego, czego się nauczyły podczas zajęć. Na pewno jednak lepiej, aby w razie takiej sytuacji wiedziały, jak należy się zachować.
Trzymaj formę
Program „Trzymaj Formę” to inicjatywa promująca zdrowy styl życia, charakteryzująca się dwukierunkowym podejściem: propaguje zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu w roku szkolnym 2016/2017 w ramach programu edukacyjnego Trzymaj Formę realizował projekt pt. „Cukier? Nie, dziękuję!” Poniżej prezentujemy sprawozdanie z przebiegu projektu.
* * *
Wizyta w szkole partnerskiej w Falkenberg/Elster
W dniach 22 – 25 maja 2017 trzydzieścioro uczniów i uczennic naszej szkoły pod opieką swoich wychowawczyń, pań: Małgorzaty Gabriel, Dominiki Kosidło i Darii Królik oraz nauczyciela języka niemieckiego, pana Marcina Szramy, wzięło udział w wymianie szkolnej w ramach projektu „Gemeinsame Projekttage 2017 / Wspólne dni projektowe 2017” w mieście Falkenberg/Elster (Niemcy, Brandenburgia). Projekt sfinansowany został z funduszy Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz ze środków własnych Miasta Falkenberg/Elster i Gminy Otyń.
Dzieci z Niedoradza zostały bardzo ciepło przyjęte przez swoich niemieckich kolegów, ich nauczycieli i rodziców. Zakwaterowani zostaliśmy w jednym z najpiękniejszych zakątków Falkenbergu, na terenie Miejskiego Ośrodka Wypoczynkowego nad jeziorem Kiebitz. W pobliżu były place zabaw, boiska sportowe, a całość okalały tereny parkowe i leśne. Doskonałe miejsce do wspólnej zabawy i integracji, które już pierwszego dnia mieliśmy okazję poznać bliżej – w trakcie biegu patrolowego wokół jeziora oraz w podczas zabaw i gier sportowych.
Drugiego dnia wizyty wyruszyliśmy wraz z niemieckimi przyjaciółmi na wycieczkę do lipskiego ZOO. Wszyscy przekonaliśmy się, że to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. A dzięki specjalnie przygotowanym dla uczestników w języku polskim i niemieckim zeszytowi zadań mogliśmy poznawać tajemnice świata zwierząt w prawdziwie międzynarodowym stylu.
Po wizycie w ZOO gospodarze pokazali nam jeszcze monumentalny pomnik Bitwy Narodów, znajdujący się na obrzeżach lipska. Imponująca budowla. Zaś wieczorem tego samego dnia czekała na nas kolejna wspaniała atrakcja. Wieczór z grillem i dyskoteka na świeżym powietrzu.
Trzeci dzień pobytu w Falkenbergu zawiódł nas do tamtejszej Szkoły Podstawowej im. A. Lindgren, gdzie wzięliśmy udział w Dniu Ruchu Drogowego. Niemieccy policjanci pozwolili nam na przykład zmierzyć prędkość fotoradarem, a instruktorzy jazdy zaprezentowali nam filmy ilustrujące najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników dróg.
Wyjazd do Falkenbergu wszystkim uczestnikom wymiany bardzo się spodobał. Niejedno dziecko z chęcią zostałoby jeszcze dłużej. Szczególnie ujmująca była uprzejmość i gościnność niemieckich rodziców i nauczycieli, którzy bardzo troszczyli się, żeby polskim gościom niczego nie brakowało i żeby mogły jak najwięcej czasu spędzić na zabawie w polsko-niemieckim gronie. Jak wiemy z arkuszy ewaluacyjnych, dzieci wyniosły z tego spotkania mnóstwo pozytywnych wrażeń i wspomnień, ale także ważnych refleksji związanych z postawami otwartości i tolerancji. I rzecz wcale nie bagatelna – mogły w praktyczny sposób przekonać się, jak radzą sobie w środowisku obcojęzycznym i jak bardzo potrzebna jest w dzisiejszym świecie znajomość języka.
Aby obejrzeć zdjęcia z wydarzenia, kliknij w miniaturkę na początku artykułu. Galeria otworzy się w nowym oknie przeglądarki.
Jesteśmy „Przedszkolem bez próchnicy”!
Z dumą informujemy, iż nasze przedszkole uczestniczy w realizacji projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” – największego ogólnopolskiego programu profilaktyki i edukacji stomatologicznej dla dzieci przedszkolnych, ich rodziców oraz nauczycieli i wychowawców.
W ramach projektu dzieci uczęszczające do naszego przedszkola wezmą udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych z zakresu profilaktyki stomatologicznej, zaś ich rodzice otrzymają przystępne i nowoczesne materiały informacyjne, z których dowiedzą się jak powinni dbać o zdrowie zębów i kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe swoich dzieci.
W ramach projektu nasze przedszkole otrzyma również pakiety edukacyjne i pomoce dydaktyczne z zakresu profilaktyki stomatologicznej.
Realizacja projektu jest współfinansowania przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, współfinansowanie krajowe dla projektu zapewnia Minister Zdrowia.
Wspaniałe dwa dni z przyjaciółmi z Niemiec
31.05. – 01.06.2016 | Całe dwa dni spędzili czwarto-, piąto- i szóstoklasiści z Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu ze swoimi rówieśnikami z Astrid-Lindgren-Grundschule w Falkenbergu nad Elsterą, realizując projekt „Poznajmy się poprzez zabawę” sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży i środków własnych Gminy Otyń. Spotkanie miało na celu zbliżenie i integrację społeczności obu szkół. I chociaż projekt był kierowany głównie do starszych klas podstawówki – udało się nam zaangażować w to polsko-niemieckie spotkanie także uczniów klasy III szkoły podstawowej i wszystkich klas gimnazjum.
Grupa niemiecka przyjechała do Niedoradza 31 maja 2016 r. Gości bardzo serdecznie przywitały: wójt gminy Otyń, pani Barbara Wróblewska i dyrektor szkoły, pani Urszula Wiśniewska.
Projekt rozpoczął się warsztatami o Polsce. Niemieccy goście dobrani w małe grupy z polskimi kolegami i koleżankami otrzymali zeszyt zadań i z nim w ręku mogli odwiedzić 8 punktów edukacyjnych. Na nich – rozwiązując zadania o charakterze zagadek czy łamigłówek – można było poznać geografię, kulturę i folklor naszego kraju. Nad zabawą na stanowiskach czuwali nauczyciele, a dzieciom pomagali gimnazjaliści, którzy przy tej okazji mogli w praktyce sprawdzić swoje kompetencje językowe. Szczególnym punktem warsztatów była stacja „Polskie tańce ludowe”, którą przygotowała klasa III szkoły podstawowej. Dzieci, w stroju krakowskim, zapraszały uczestników projektu do wspólnego zatańczenia krakowiaka.
W programie dnia była też wycieczka do Zielonej Góry. Najpierw w Centrum Przyrodniczym uczestnicy projektu z zafascynowaniem badali fenomeny natury, następnie przyszedł czas na rekreację – krótki spacer po zielonogórskiej starówce połączony z lodami, a potem – na wyczekiwaną przez większość zabawę na basenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego. Nie był to jednak wcale koniec atrakcji zaplanowanych na ten dzień. Wspaniałą okazją do wspólnej zabawy było też wieczorne ognisko z kiełbaskami, które mogliśmy zorganizować dzięki uprzejmości państwa Gąsiorowskich. Przy muzyce na wolnym powietrzu było sporo okazji do wspólnej zabawy i ciekawych rozmów.
Dzień Dziecka polskie i niemieckie dzieci rozpoczęły od zwiedzania Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Była okazja do poznania historii początków miasta i obejrzenia makiet prezentujących dawny jego kształt. Ze szczególnym zainteresowaniem spotkała się kapsuła czasu z II poł. XIX, o której niemieccy goście czytali już wcześniej w swojej regionalnej prasie.
Po wizycie w muzeum dzieci wyruszyły na wędrówkę po mieście – szklakiem solnym, na którym zapoznały się z najciekawszymi miejscami Nowej Soli. Następnie grupa udała się do Parku Krasnala, aby wziąć udział w odsłonięciu figury Rybki Heli. Dzieci – także niemieckie – wzięły udział w konkursie wiedzy o bohaterce książeczek o mieście i otrzymały od organizatorów nagrody i upominki.
Pozostałą część Dnia Dziecka wypełnił dzieciom okolicznościowy festyn szkolny. W pierwszej jego części – z Kartą Przygody w ręku – dzieci odwiedzały osiem różnorodnych stanowisk tematycznych. Na jednym uczyły się origami, na innym przyrządzały zdrowe kanapki, na stanowiskach sportowych zaś należało się wykazać szybkością lub celnością. Kto zebrał podpisy wszystkich opiekunów stanowisk (nauczycieli lub znowu bardzo wspierających ich gimnazjalistów), ten miał prawo wylosować sobie aż trzy skarby na finałowym stanowisku z nagrodami.
Drugą część festynu wypełniły stare gry i zabawy – z podwórek polskich i niemieckich. Z wielkim zapałem grano i w „Dwa swetry” i w „Zwei-Felder-Ball”, a także w „Szczura” i w zabawę „Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy”, która specjalnie na tę okazję otrzymała swoją niemiecką wersję.
Niemieckie dzieci żegnały się z polskimi kolegami z żalem i łżą w oku, ale też z nadzieją na rychłe spotkanie – tym razem u nich w Falkenbergu. Przed odjazdem pięknie podziękowały i za wspaniały program pobytu i za polską gościnność i za dobre jedzenie. Niektóre z niemieckich dzieci przyznały, że po raz pierwszy były za granicą i… że z chęcią ponownie odwiedziłyby szkołę i kolegów w Niedoradzu.
Aby obejrzeć zdjęcia z wydarzenia, kliknij w miniaturkę na początku artykułu. Galeria otworzy się w nowym oknie przeglądarki.
Książki naszych marzeń
Dzięki dotacji celowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości 1300 zł zakupiliśmy do biblioteki szkolnej 154 niezwykłych książek. Zakupione woluminy dały naszym uczniom wiele radosnych emocji i możliwość spotkania z niezwykłymi bohaterami.
Grudzień spełnia marzenia
W ostatnim miesiącu roku 2015 szkolna biblioteka wzbogaciła się o książki zakupione w ramach programu „Książki naszych marzeń”. Kolorowe, piękne, różnorodne pozycje książkowe zachwyciły naszych uczniów ze szkoły podstawowej.
Książki wyeksponowano w szkolnej bibliotece tak, by każde dziecko miało do nich łatwy dostęp. Dodatkowo będzie można wypożyczyć książki na okres ferii i wakacji.
Życzymy wszystkim uczniom niezapomnianych chwil z lekturą!
Poczytaj mi, Mamo i Tato
W ramach pedagogizacji rodziców nauczyciele zachęcali ich, by czytali swoim dzieciom książki. Podkreślano, jak ważne jest czytanie już od najmłodszych lat, jak silnie kształtuje wyobraźnię i rozwija słownictwo. Czytając z dziećmi buduje się ponadto więzi i relacje.
Przerwa na książkę
W ramach promowania czytelnictwa wśród wszystkich uczniów biblioteka szkolna wspólnie z wolontariuszami przygotowała akcję „Przerwa na książkę.” Inspiracją, była chęć stworzenia miejsca, gdzie uczniowie mogliby poczytać książki. Książka zamiast telefonu komórkowego? Dlaczego nie?
W ramach projektu przygotowano szafkę na książki i ustawiono ją na szkolnym korytarzu. Szafka została przez uczennice gimnazjum pomalowana i pięknie ozdobiona metodą decoupage. W szafce znalazły się książki, z których uczniowie mogą korzystać w czasie przerwy.
Poczytaj mi, Przyjacielu
By promować czytelnictwo wśród dzieci, rozbudzić w nich ciekawość świata i zachęcić do korzystania z księgozbioru biblioteki szkolne, przeprowadzono akcję „Czytam”, w ramach której wolontariuszki Szkolnego Wolontariatu czytały książki młodszym kolegom. Dziewczynki zaprezentowały najciekawsze fragmenty książek, by zainteresować uczniów klas I-III, IV oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Czytanie odbywało się cyklicznie.
Niezwykli bohaterowie
Kochamy zwierzęta! Dlatego uczniowie chętnie czytają książki, w których bohaterami są właśnie one. Chcąc promować czytelnictwo, ale również kształtować wyobraźnię i kreatywność wśród dzieci, zorganizowano konkursy plastyczne. W ramach przeprowadzonego z okazji obchodów 70-lecia szkoły konkursu „Postacie sienkiewiczowskie” zaproponowano dzieciom temat„ Zwierzęta Afryki.” Z kolei w oparciu o serię książek T. Nolan i H. Webb dzieci wykonywały prace na temat „Kochamy zwierzęta” .
W sumie wpłynęło około 90 prac uczniów z klas I-III oraz IV-VI. Zaprezentowano je na wystawie szkolnej. Część prac zilustrowało także kalendarz ścienny wydany z okazji jubileuszu szkoły
Magiczne krainy
Okres wiosenny jest doskonałym czasem, by realizować działania zachęcające do czytania książek. W ramach Pierwszego Dnia Wiosny biblioteka szkolna wraz z wolontariuszami zorganizowała ogólnoszkolny turniej „Magiczne światy”. Celem akcji było propagowanie czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni, integrowanie społeczności szkolnej.
Uczniowie na każdym etapie edukacyjnym rozwiązywali zagadki związane z książkami ze szkolnej biblioteki i lekturami poznanymi na lekcjach. Dzieci z radością wzięły udział w konkurencjach literackich i sportowych, inspirowanych znanymi książkami, np.: w konkurencji polegającej na zjedzeniu piernika z chatki Baby Jagi bez używania rąk czy biegu Kapturka. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.
Warto czytać
Co do tego nie ma wątpliwości – warto czytać. W języku funkcjonuje termin „oczytany”, co oznacza, że ktoś ma wartościową wiedzę. Osoby, które sięgają po książki, mogą poprawić wiele aspektów swojego życia. Czytanie sprawia, że człowiek staje się jeszcze bardziej inteligentny. Poszerza swoje horyzonty, dzięki czemu na tę samą sprawę potrafi spojrzeć z różnych perspektyw. Dlatego, by zachęcić uczniów do czytania, została przygotowana tablica z powodami, dla których warto czytać książki.
Niezwykły świat książek
Uczniowie klasy VI wzięli udział w akcji „Magia książki”. Jej celem było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych i motywowanie uczniów do czytania i korzystania z biblioteki szkolnej. Uczniowie omawiali książki, które wpłynęły na ich emocje, wzruszały, rozbawiły. Dostrzegali, że fikcja literacka czyni ludzi dużo bardziej wrażliwymi, empatycznymi, rozwija inteligencję emocjonalną.
Następnie dzieci wykonywały projekt magicznej książki, która miała zaprezentować mnogość treści oraz wartości, jakie zawierają książki. Prace zaprezentowano na szkolnym korytarzu.
Magiczne drzewo
Uczniowie klasy II szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach tematycznych „Magiczne drzewo”. Dzieci rozumieją, że czytanie to podstawa do zdobywania do coraz bogatszych wiadomości. Czytanie, to „korzenie”, trwały fundament, na której człowiek buduje swoją wiedzę, kształtuje umiejętności, doskonali się. Uczniowie układali zdania, dotyczące książek i ich czytania, a następnie przyklejali je na przygotowanych liściach i mocowali na drzewie, tworząc jego magię … Dzieci wysłuchały również fragmentu książki „Magiczne drzewo”, zakupionej w ramach programu „Książki naszych marzeń”.
Jestem czytelnikiem
Uczniowie klasy I zostali uroczyście pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Dzieci poznały już wszystkie litery, więc będą mogły doskonalić umiejętność samodzielnego czytania.
Uczniowie ze szkolnego wolontariatu przygotowali przedstawienie pt. „Awantura w krainie baśni”, w czasie którego dzieci dowiedziały się, jak należy postępować z książkami i jak dbać o nie.
Każdy pierwszoklasista złożył uroczyste przyrzeczenie, rozwiązał zagadki związane z bohaterami baśniowymi oraz otrzymał wyjątkową, niepowtarzalną zakładkę do książki, wykonaną przez starszych uczniów.
Celem akcji było rozwijanie nawyku czytania, aktywnej postawy czytelniczej oraz wdrażanie do systematycznego korzystania z książek w szkole i w domu.
Galeria zdjęć
You must be logged in to post a comment.