Strona główna » z życia szkoły
Category Archives: z życia szkoły
PODZIĘKOWANIA
Szkolne Koło PCK wraz z Zarządem Rejonowym PCK w Nowej Soli serdecznie dziękuje mieszkańcom Niedoradza, Rodzicom i Uczniom naszej szkoły za okazane wsparcie i hojność w ramach zbiórki do puszek na rzecz powodzian. Zebrana kwota 1578,12 zostaje przekazana rodzinom z woj. dolnośląskiego. Dziękujemy wszystkim za nieocenioną pomoc to piękny gest solidarności i wsparcia w tym trudnym czasie.
Szkolne Koło PCK
Inauguracja roku szkolnego 2024/2025
„Na Dolnym Śląsku – wspólna historia” pisana międzynarodowo
W dniach 03.06 – 07.06.2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu wraz z uczniami Astrid-Lindgren-Grundschule z zaprzyjaźnionego z gminą Otyń Falkenberg/Elster realizowali projekt “Na Dolnym Śląsku – wspólna historia”. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Gminy Otyń, jako organu prowadzącego szkołę w Niedoradzu.
Piętnaścioro dzieci z klas 5-7 ze strony polskiej i z klas 5-6 ze strony niemieckiej wraz z opiekunami miało podczas tych dni okazję wspólnie przyjrzeć się wspólnej, nierzadko trudnej historii naszych narodów. W Legnicy dzieci badały ślady polsko-niemieckiego średniowiecznego Śląska Piastów, w pobliskich Modrzycy, gdzie zamieszkały na te dni miejscowościach: Otyń, Zatonie i Nowa Sól była okazja do przyjrzenia się historii w jeszcze szerszym przekroju czasowym – od czasów, gdy Otyń był jeszcze Deutsch-Wartenberg, ale już cieszył się znanym nam dziś herbem, przez wieki XVI – XIX, gdy tereny dzisiejszego powiatu nowosolskiego i zielonogórskiego rozwijały się dynamicznie w duchu następujących po sobie epok i stylów architektonicznych, w czasie szybkiego rozwoju i bogacenia się mieszczaństwa czy tradycji, które – jak się dowiedzieliśmy w Muzeum w Nowej Soli – po II wojnie światowej Polacy przejmujący te ziemie potrafili docenić i uszanować.
Nie zabrakło też tematów dla najmłodszych arcytrudnych. Odważyliśmy się na wspólną wyprawę do muzeum niemieckiego, nazistowskiego Obozu Pracy w Gross-Rosen, gdzie była chwila na refleksję o tym, jak łatwo człowiek potrafi zapomnieć o szacunku dla drugiego człowieka i co my, jako młode pokolenia możemy zrobić, żeby taka historia nie chciała się powtarzać.
Przy całej tej napiętej nitce historycznej nie zapomnieliśmy jednak wcale, że wspólną historię piszemy także i my – choćby rozwijając wieloletnie już partnerstwo naszych szkół i budowanie przyjaźni między naszymi uczniami. Był więc i czas na wspólne świętowanie Dnia Dziecka podczas szkolnego festynu, czy okazja do pokazania kolegom z Niemiec naszej szkoły. Podczas rejsu statkiem po Odrze można było wspólnie podziwiać i omawiać piękne krajobrazy, tradycje piśmiennicze poznawać podczas warsztatów czerpania papieru, a iskrę rywalizacji poczuć podczas turnieju w grę planszową w SKATO.
Dzieci z Falkenbergu przyjechały do nas z własnymi pytaniami na temat polskiej kultury i zwyczajów i z ciekawością obserwowały, co się u nas je, jak się przeżywa dzień, co lubimy ze słodyczy, jaką muzykę, czy jak się ubieramy – choćby na wycieczki rowerowe, w ramach których wsparliśmy też Gminę Otyń w jej walce o ponowny tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Polskie dzieci także miały okazję do wielu zdziwień i zaskoczeń. Tak blisko siebie meiskzamy, a przecież się od siebie wciąż sporo różnimy. I to nic złego. Ważne, by poznawać się bliżej.
Nieco inaczej niż przy poprzednich spotkaniach naszych uczniów, tym razem uczestnicy wymiany mieli więcej czasu do własnej dyspozycji i kształtowania czasu wolnego z innymi wedle swojego pomysłu. Miejsce, gdzie nocowaliśmy, w bliskości centrum Otynia i miejscowego Orlika, a także elastycznie zaplanowany program atrakcji – z możliwością wpływu samych dzieci na to jak przeżywamy dzień – bardzo nam to ułatwiały. Kto chciał kopał więc z kolegami i koleżankami piłkę, grał w tenisa albo Molkky tudzież w planszówki, albo dokazywał radośnie na placu zabaw. Tu i ówdzie znalazł się moment i na mały shopping.
Cenny wkład w organizację spotkania wniosła też Rada Rodziców szkoły w Niedoradzu. Rodzice pomogli nam i przy przeżywaniu Dnia Dziecka i przy wieczorze z grillem oraz integracyjnymi tańcami. Były i drobne uprzejmości, jak arbuzy na orzeźwienie czy wsparcie w organizacji tortu dla czwartkowej solenizantki. Na pewno i oni będą wspominali ten nasz międzynarodowy projekt przefantastycznie.
Z kolei uczestniczące w projekcie dzieci na pewno wyniosą z tego spotkania cenne wspomnienia i przeżycia, które choć częściowo starały się w małych międzynarodowych grupach zbierać w formie prezentacji multimedialnych – w tym także i tę mądrość, że wprawdzie można się w wielu sprawach doskonale porozumieć bez znajomości swoich języków, ale jeśli się chce wypracować wspólne efekty, to jednak wspólnego, komunikatywnego języka trzeba szukać. Na szczęście w dzisiejszym świecie wiele narzędzi pomaga w takiej komunikacji i porozumieniu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu: burmistrz Otynia, Pani Barbarze Wróblewskiej, dyrektorowi szkoły w Niedoradzu, Panu Piotrowi Pawłowskiemu, Gronu Pedagogicznemu i Radzie Rodziców, opiekunom obu uczestniczących grup dziecięcych – a także rodzicom dzieci niemieckich, za to, że tak wspaniale przygotowali swoje dzieci do wyprawy na nasz daleki-niedaleki Dolny Śląsk.
Projekt dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Laureatki w konkursie wiedzy o PCK
W dniu 8 maja, rocznicy urodzin H. Dunanta założyciela Czerwonego Krzyża odbył się etap wojewódzki Konkursu Wiedzy o CK, PCK i Międzynarodowym Prawie Humanitarnym.
Uczennice naszej szkoły Weronika Marek i Ola Ciechanowicz kolejny raz wykazały się ogromnym zasobem wiedzy z tego zakresu, a wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wyrównany poziom.
Komisja wyróżniła pięć prac z największą ilością poprawnych odpowiedzi, wśród których znalazła się również praca Weroniki Marek.
Gratulujemy !
Uczestniczyliśmy w Olimpiadzie Pierwszej Pomocy
Pierwsza pomoc przedmedyczna to główne zdanie Ogólnopolskiej Olimpiady Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. W czwartek 25 kwietnia uczestniczyliśmy w etapie rejonowym tejże olimpiady, podczas której uczennice klasy VI naszej szkoły Ola Ciechanowicz, Weronika Marek i Klaudia Solska miały za zadanie podjęcie czynności, jakie należy wykonać wobec osób poszkodowanych wskutek wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby dla ratowania ich życie i zdrowia do czasu pojawienia się ratowników medycznych.
Uczennice dzielnie podejmowały zadania, a tym samym zdobywały doświadczenie uczestnicząc po raz pierwszy w tej wymagającej rozległej wiedzy, umiejętności oraz dużej odporności emocjonalnej olimpiadzie.
Gratulujemy naszym reprezentantkom i życzymy sukcesów w kolejnych latach.
Zagraliśmy turniej w Touchball
Sobota 20 kwietnia – to był dzień świetnej zabawy, gry zespołowej i nowych doświadczeń. Drużyna naszej szkoły w składzie: Emilka Marek, Majka Muszyńska, Maja Markowska, Lena Bartosik, Ida Muraszko, Marcel Dziabas, Sasza Davydov, uczestniczyła w odbywającym się w MOSiR Nowa Sól turnieju w Touchball.
Każdy zawodnik zaprezentował swoje umiejętności w nowej dla nas dyscyplinie. Zdobyliśmy wiele doświadczenia, podpatrywaliśmy grę innych zespołów, a przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. Puchar, medale oraz dyplom za zaangażowanie i sportową postawę sprawił nam wiele radości i dumy.
Razem przeciwko hejtowi i o dobrych relacjach
W czwartek 18.04.2024 r. uczniowie, rodzice i nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w warsztatach z psychoterapeutą, panem Patrykiem Podrazą. Dzielimy się wrażeniami nie naszymi, ale cytatem z samego prowadzącego, jaki zamieścił po wizycie u nas na swojej stronie na facebooku:
„Ja jestem OK – Ty jesteś OK
Podczas warsztatów dla mega cudnej i wrażliwej młodzieży , ilość emocji sięgała zenitu.
Był śmiech, energia ale również trudne tematy jak Hejt.
Każdy kto doświadczył agresji rówieśniczej wie, jak głębokie rany potrafi ona zostawić…
Jest to szczególnie widoczne okiem zmartwionego rodzica, który w obliczu krzywdy dziecko często mierzy się z poczuciem gniewu i bezsilności.
Zarówno o tych emocjach jak i komunikacji z dziećmi czy uważności na ich potrzeby rozmawialiśmy na spotkaniu z rodzicami. Myślę, że spotkanie najlepiej można określić jako bardzo” żywe ” . Wszystkim zaangażowanym w relacje z dziećmi rodzicom dziękuję za obecność ☕.
Jakby emocji było jeszcze za mało, to na sali warsztatowej pojawili się naładowani pozytywną energią i głodni pomysłów, mega nauczyciele:
-Jak rozmawiać i wspierać ucznia w kryzysie psychicznym? -Jak wspierać proces integracji klasowej?
-Jak jeszcze lepiej budować relacje z uczniami?
Z takim zespołem jak ten, to można konie kraść !
Dziękuję szczególnie dyrektorowi szkoły, panu Piotrowi Pawłowskiemu, i szkolnej pedagog, pani Beacie Linkiewicz za zaproszenie i zorganizowanie całej przygody .
Zazwyczaj po warsztatach coś zostawiam, to markera, to wodę, to kurtkę…W Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu zostawiłem serducho.”
Dziel się uśmiechem
Aby dziecięcy uśmiech był oznaką zdrowia i radości, od najmłodszych lat należy dbać o kształtowanie odpowiednich nawyków higienicznych. W naszej szkole dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką wychowawcy pani Ani Myślińskiej, oraz uczniowie klas I-III pod kierunkiem opiekuna Szkolnego Koła PCK uczestniczyli w programie profilaktycznym „Dziel się uśmiechem”.
W okresie od października do kwietnia dzieci nabywały wiedzę i umiejętności z zakresu higieny jamy ustnej i zapobiegania próchnicy. W praktycznej realizacji programu wykorzystano atrakcyjne materiały edukacyjne przygotowane m.in. przez Polski Czerwony Krzyż. Do współpracy i wsparcia programu włączyły się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Zdobyta wiedza płynąca z przeprowadzonych zajęć zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dzielenia się uśmiechem także w dorosłym życiu.
You must be logged in to post a comment.