Strona główna » z życia szkoły

Category Archives: z życia szkoły

„Na Dolnym Śląsku – wspólna historia” pisana międzynarodowo

W dniach 03.06 – 07.06.2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu wraz z uczniami Astrid-Lindgren-Grundschule z zaprzyjaźnionego z gminą Otyń Falkenberg/Elster realizowali projekt “Na Dolnym Śląsku – wspólna historia”. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Gminy Otyń, jako organu prowadzącego szkołę w Niedoradzu.

Piętnaścioro dzieci z klas 5-7 ze strony polskiej i z klas 5-6 ze strony niemieckiej wraz z opiekunami miało podczas tych dni okazję wspólnie przyjrzeć się wspólnej, nierzadko trudnej historii naszych narodów. W Legnicy dzieci badały ślady polsko-niemieckiego średniowiecznego Śląska Piastów, w pobliskich Modrzycy, gdzie zamieszkały na te dni miejscowościach: Otyń, Zatonie i Nowa Sól była okazja do przyjrzenia się historii w jeszcze szerszym przekroju czasowym – od czasów, gdy Otyń był jeszcze Deutsch-Wartenberg, ale już cieszył się znanym nam dziś herbem, przez wieki XVI – XIX, gdy tereny dzisiejszego powiatu nowosolskiego i zielonogórskiego rozwijały się dynamicznie w duchu następujących po sobie epok i stylów architektonicznych, w czasie szybkiego rozwoju i bogacenia się mieszczaństwa czy tradycji, które – jak się dowiedzieliśmy w Muzeum w Nowej Soli – po II wojnie światowej Polacy przejmujący te ziemie potrafili docenić i uszanować.

Nie zabrakło też tematów dla najmłodszych arcytrudnych. Odważyliśmy się na wspólną wyprawę do muzeum niemieckiego, nazistowskiego Obozu Pracy w Gross-Rosen, gdzie była chwila na refleksję o tym, jak łatwo człowiek potrafi zapomnieć o szacunku dla drugiego człowieka i co my, jako młode pokolenia możemy zrobić, żeby taka historia nie chciała się powtarzać.

Przy całej tej napiętej nitce historycznej nie zapomnieliśmy jednak wcale, że wspólną historię piszemy także i my – choćby rozwijając wieloletnie już partnerstwo naszych szkół i budowanie przyjaźni między naszymi uczniami. Był więc i czas na wspólne świętowanie Dnia Dziecka podczas szkolnego festynu, czy okazja do pokazania kolegom z Niemiec naszej szkoły. Podczas rejsu statkiem po Odrze można było wspólnie podziwiać i omawiać piękne krajobrazy, tradycje piśmiennicze poznawać podczas warsztatów czerpania papieru, a iskrę rywalizacji poczuć podczas turnieju w grę planszową w SKATO.

Dzieci z Falkenbergu przyjechały do nas z własnymi pytaniami na temat polskiej kultury i zwyczajów i z ciekawością obserwowały, co się u nas je, jak się przeżywa dzień, co lubimy ze słodyczy, jaką muzykę, czy jak się ubieramy – choćby na wycieczki rowerowe, w ramach których wsparliśmy też Gminę Otyń w jej walce o ponowny tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Polskie dzieci także miały okazję do wielu zdziwień i zaskoczeń. Tak blisko siebie meiskzamy, a przecież się od siebie wciąż sporo różnimy. I to nic złego. Ważne, by poznawać się bliżej.

Nieco inaczej niż przy poprzednich spotkaniach naszych uczniów, tym razem uczestnicy wymiany mieli więcej czasu do własnej dyspozycji i kształtowania czasu wolnego z innymi wedle swojego pomysłu. Miejsce, gdzie nocowaliśmy, w bliskości centrum Otynia i miejscowego Orlika, a także elastycznie zaplanowany program atrakcji – z możliwością wpływu samych dzieci na to jak przeżywamy dzień – bardzo nam to ułatwiały. Kto chciał kopał więc z kolegami i koleżankami piłkę, grał w tenisa albo Molkky tudzież w planszówki, albo dokazywał radośnie na placu zabaw. Tu i ówdzie znalazł się moment i na mały shopping.

Cenny wkład w organizację spotkania wniosła też Rada Rodziców szkoły w Niedoradzu. Rodzice pomogli nam i przy przeżywaniu Dnia Dziecka i przy wieczorze z grillem oraz integracyjnymi tańcami. Były i drobne uprzejmości, jak arbuzy na orzeźwienie czy wsparcie w organizacji tortu dla czwartkowej solenizantki. Na pewno i oni będą wspominali ten nasz międzynarodowy projekt przefantastycznie.

Z kolei uczestniczące w projekcie dzieci na pewno wyniosą z tego spotkania cenne wspomnienia i przeżycia, które choć częściowo starały się w małych międzynarodowych grupach zbierać w formie prezentacji multimedialnych – w tym także i tę mądrość, że wprawdzie można się w wielu sprawach doskonale porozumieć bez znajomości swoich języków, ale jeśli się chce wypracować wspólne efekty, to jednak wspólnego, komunikatywnego języka trzeba szukać. Na szczęście w dzisiejszym świecie wiele narzędzi pomaga w takiej komunikacji i porozumieniu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu: burmistrz Otynia, Pani Barbarze Wróblewskiej, dyrektorowi szkoły w Niedoradzu, Panu Piotrowi Pawłowskiemu, Gronu Pedagogicznemu i Radzie Rodziców, opiekunom obu uczestniczących grup dziecięcych – a także rodzicom dzieci niemieckich, za to, że tak wspaniale przygotowali swoje dzieci do wyprawy na nasz daleki-niedaleki Dolny Śląsk.


Projekt dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Laureatki w konkursie wiedzy o PCK

W dniu 8 maja, rocznicy urodzin H. Dunanta założyciela Czerwonego Krzyża odbył się etap wojewódzki Konkursu Wiedzy o CK, PCK i Międzynarodowym Prawie Humanitarnym.

Uczennice naszej szkoły Weronika Marek i Ola Ciechanowicz kolejny raz wykazały się ogromnym zasobem wiedzy z tego zakresu, a wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wyrównany poziom.

Komisja wyróżniła pięć prac z największą ilością poprawnych odpowiedzi, wśród których znalazła się również praca Weroniki Marek.

Gratulujemy !

Uczestniczyliśmy w Olimpiadzie Pierwszej Pomocy

Pierwsza pomoc przedmedyczna to główne zdanie Ogólnopolskiej Olimpiady Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. W czwartek 25 kwietnia uczestniczyliśmy w etapie rejonowym tejże olimpiady, podczas której uczennice klasy VI naszej szkoły Ola Ciechanowicz, Weronika Marek i Klaudia Solska miały za zadanie podjęcie czynności, jakie należy wykonać wobec osób poszkodowanych wskutek wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby dla ratowania ich życie i zdrowia do czasu pojawienia się ratowników medycznych.

Uczennice dzielnie podejmowały zadania, a tym samym zdobywały doświadczenie uczestnicząc po raz pierwszy w tej wymagającej rozległej wiedzy, umiejętności oraz dużej odporności emocjonalnej olimpiadzie.

Gratulujemy naszym reprezentantkom i życzymy sukcesów w kolejnych latach.

 

Zagraliśmy turniej w Touchball

Sobota 20 kwietnia – to był dzień świetnej zabawy, gry zespołowej i nowych doświadczeń. Drużyna naszej szkoły w składzie: Emilka Marek, Majka Muszyńska, Maja Markowska, Lena Bartosik, Ida Muraszko, Marcel Dziabas, Sasza Davydov, uczestniczyła w odbywającym się w MOSiR Nowa Sól turnieju w Touchball.

Każdy zawodnik zaprezentował swoje umiejętności w nowej dla nas dyscyplinie. Zdobyliśmy wiele doświadczenia, podpatrywaliśmy grę innych zespołów, a przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. Puchar, medale oraz dyplom za zaangażowanie i sportową postawę sprawił nam wiele radości i dumy.

Razem przeciwko hejtowi i o dobrych relacjach

W czwartek 18.04.2024 r. uczniowie, rodzice i nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w warsztatach z psychoterapeutą, panem Patrykiem Podrazą. Dzielimy się wrażeniami nie naszymi, ale cytatem z samego prowadzącego, jaki zamieścił po wizycie u nas na swojej stronie na facebooku:

„Ja jestem OK – Ty jesteś OK

Podczas warsztatów dla mega cudnej i wrażliwej młodzieży , ilość emocji sięgała zenitu.

Był śmiech, energia ale również trudne tematy jak Hejt.

Każdy kto doświadczył agresji rówieśniczej wie, jak głębokie rany potrafi ona zostawić…

Jest to szczególnie widoczne okiem zmartwionego rodzica, który w obliczu krzywdy dziecko często mierzy się z poczuciem gniewu i bezsilności.

Zarówno o tych emocjach jak i komunikacji z dziećmi czy uważności na ich potrzeby rozmawialiśmy na spotkaniu z rodzicami. Myślę, że spotkanie najlepiej można określić jako bardzo” żywe ” . Wszystkim zaangażowanym w relacje z dziećmi rodzicom dziękuję za obecność ☕.

Jakby emocji było jeszcze za mało, to na sali warsztatowej pojawili się naładowani pozytywną energią i głodni pomysłów, mega nauczyciele:
-Jak rozmawiać i wspierać ucznia w kryzysie psychicznym? -Jak wspierać proces integracji klasowej?
-Jak jeszcze lepiej budować relacje z uczniami?
Z takim zespołem jak ten, to można konie kraść !

Dziękuję szczególnie dyrektorowi szkoły, panu Piotrowi Pawłowskiemu, i szkolnej pedagog, pani Beacie Linkiewicz za zaproszenie i zorganizowanie całej przygody .

Zazwyczaj po warsztatach coś zostawiam, to markera, to wodę, to kurtkę…W Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu zostawiłem serducho.”

Zapytanie ofertowe: Remont łazienek


Zapytanie ofertowe: Remont łazienek uczniowskich

Dziel się uśmiechem

Aby dziecięcy uśmiech był oznaką zdrowia i radości, od najmłodszych lat należy dbać o kształtowanie odpowiednich nawyków higienicznych.  W naszej szkole dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką wychowawcy pani Ani Myślińskiej, oraz uczniowie klas I-III pod kierunkiem opiekuna Szkolnego Koła PCK uczestniczyli w programie profilaktycznym „Dziel się uśmiechem”.

W okresie od października do kwietnia dzieci nabywały wiedzę i umiejętności z zakresu higieny jamy ustnej i zapobiegania próchnicy. W praktycznej realizacji programu wykorzystano atrakcyjne materiały edukacyjne przygotowane m.in. przez Polski Czerwony Krzyż. Do współpracy i  wsparcia programu włączyły się również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej. Zdobyta wiedza płynąca z przeprowadzonych zajęć zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci je do dzielenia się uśmiechem także w dorosłym życiu.

Wiosenny Dzień Języków Obcych

Pierwszy kalendarzowy dzień wiosny świętowaliśmy międzynarodowo. Nasz Wiosenny Dzień Języków Obcych okazał się strzałem w dziesiątkę. Był czasem pełnego zaangażowania wszystkich klas, okazją do przeżywania radości z poznawania kultur, języków, tradycji, geografii i kuchni różnych krajów. Kolorowymi dekoracjami, prezentacjami multimedialnymi, powitaniami w języku danego państwa i  smakami regionalnych kuchni, a na koniec i rywalizacją sportową – ten dzień na pewno zostanie na długo w pamięci. A i wiele nowej wiedzy też.

Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy I

Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej oraz do klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025 odbywa się wyłącznie za pomocą elektronicznego systemu rekrutacji.

Rekrutacja do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej odbywa się na wolne miejsca.

Podstawą kontunuowania przez dziecko edukacji w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej jest złożenie przez rodziców woli kontynuacji edukacji przedszkolnej na kolejny rok szkolny.

Oświadczenie można składać  w dniach od 01.02.2024 r. do 01.03.2024 r. w formie elektronicznej na stronie (proszę otworzyć poniższy link)

https://otyn.rekrutacje.edu.pl/rejestracja

Rekrutacja dzieci do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej zostanie przeprowadzona w dniach od 04.03.2024 r. do 29.03.2024 r. przy wsparciu elektronicznego systemu rekrutacji (proszę otworzyć poniższy link)

https://otyn.rekrutacje.edu.pl/rejestracja

z wykorzystaniem jednolitych kryteriów naboru do wszystkich placówek prowadzonych przez gminę Otyń.

Spełnienie przez kandydatów kryteriów ustawowych oraz ustalonych przez JST podlega weryfikacji przez komisję rekrutacyjną powołaną przez dyrektora szkoły.

W procesie rekrutacji będą brały udział tylko te dzieci, dla których „Wniosek” zostanie wypełniony w wersji elektronicznej, wydrukowany oraz dostarczony wraz z załącznikami, w formie papierowej z podpisem rodziców do odpowiedniego dyrektora szkoły na terenie gminy Otyń w terminie od 04.03.2024 godz. 8.00 do 29.03.2023 r. godz. 15.00.

Proces ten nie dotyczy osób, które składają wniosek w formie elektronicznej z PROFILEM ZAUFANYM (instrukcja jak zalogować się przez Profil Zaufany znajduje się na stronie https://otyn.rekrutacje.edu.pl/rejestracja zakładka „Instrukcja dla rodziców”

Po tym terminie nie będzie możliwe wprowadzenie nowych wniosków.

Próba wprowadzenia kolejnego wniosku zostanie automatycznie zablokowana.

W sytuacji braku możliwości dostępu do Portalu dla Rodziców i wydrukowania Wniosku, placówka stworzy możliwość dopełnienia ww. formalności w siedzibie placówki.

Wypełniając „Wniosek” należy wskazać przedszkole, oddział przedszkolny w szkole podstawowej do którego chcecie Państwo zapisać dziecko. Informacja o placówkach znajduje się na Portalu dla Rodziców. Proces rejestracji użytkownika jest niezbędny w celu przeprowadzenia procesu złożenia wniosku rekrutacyjnego.

Zakładanie konta realizowane jest pod przyciskiem UTWÓRZ KONTO. Proces zakładania konta składa się z 4 kroków. W celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa niezbędne jest podanie numeru telefonu na który przychodzić będą SMSy autoryzacyjne oraz konieczne jest także wybranie obrazka bezpieczeństwa.

Po zdefiniowaniu wszystkich wymaganych danych (email i hasło) w następnym kroku otrzymamy informację o wysłaniu linku aktywacyjnego na wskazany adres e-mail.

UWAGA: Mail może trafić do SPAMu.

Po weryfikacji emaila możemy logować się do systemu.

Sposób dokumentowania informacji zawartych we wniosku rekrutacyjnym zgodnie z założeniami zawartymi w ustawie Prawo oświatowe oraz w uchwałach Rady Miejskiej Otyń.

Zgodnie z art. 150 ust. 6  ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j.Dz. U. z 2023 r., poz. 900 ze zm.), oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawartych w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do  Burmistrza Otynia, o potwierdzenie tych okoliczności w trybie KPA.

W celu potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach, Burmistrz Otynia korzysta z informacji, które zna z urzędu lub może wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji, o okolicznościach zawartych w oświadczeniach, jeżeli instytucje te posiadają takie informacje. Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być zweryfikowane w drodze wywiadu, o którym mowa w art. 23 ust. 4a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Do prowadzenia spraw, o których mowa powyżej Burmistrz Otynia może upoważnić pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Otyniu z siedziba w Niedoradzu.

Wyniki rekrutacji 

1. Publikacja list dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do danej placówki w systemie elektronicznym nastąpi w dniu 18.04.2024 r. godz. 14.00.
Informację o wynikach rekrutacji w placówce rodzice uzyskają również logując się na stronie internetowej Portalu dla Rodziców.
2. W przypadku, gdy dziecko zostanie zakwalifikowane do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, rodzice zobowiązani są do potwierdzenia woli korzystania z usług tej placówki w terminie 18.04.2024 r. od godz. 14:00 do 26.04.2024 r. godz. 15:00. Potwierdzenie można dokonać w Portalu dla Rodziców.
3. Niepotwierdzenie woli w podanym terminie jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca w placówce.
4. Dnia 29.04.2024 r. w poszczególnych placówkach uczestniczących w rekrutacji zostaną wywieszone listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.
Rekrutacja uzupełniająca
W terminie od 17.05.2024 r. do 03.06.2024 r. odbędzie się postępowanie uzupełniające – szczegóły w harmonogramie rekrutacji.

UWAGI:
Dane osobowe zawarte w przedkładanej dokumentacji podlegają ochronie zgodnie z obowiązującymi przepisami i z zachowaniem należytej staranności.

Akcja „Świąteczna paka dla zwierzaka” dobiegła końca

Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt z zielonogórskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt
to już tradycja w naszej szkole.
Celem tego przedsięwzięcia jest poprawa standardu pobytu zwierząt w schronisku,
wdrażanie dzieci do aktywnego udziału w zbiórce karmy oraz kształtowanie postawy
PRZYJACIELA ZWIERZĄT.
Za bezinteresowną pomoc na rzecz zwierząt, ty, którym ich los nie jest obojętny-
DZIĘKUJEMY!!!

 

 

 

Archiwum strony

Poczta szkolna

Classroom szkolny