Strona główna » projekty » Książki naszych marzeń

Książki naszych marzeń

knm

Dzięki dotacji celowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w wysokości 1300 zł zakupiliśmy do biblioteki szkolnej 154 niezwykłych książek. Zakupione woluminy dały naszym uczniom wiele radosnych emocji i możliwość spotkania z niezwykłymi bohaterami.

2016_KNM_002Grudzień spełnia marzenia

W ostatnim miesiącu roku 2015 szkolna biblioteka wzbogaciła się o książki zakupione w ramach programu „Książki naszych marzeń”. Kolorowe, piękne, różnorodne pozycje książkowe zachwyciły naszych uczniów ze szkoły podstawowej.

Książki wyeksponowano w szkolnej bibliotece tak, by każde dziecko miało do nich łatwy dostęp. Dodatkowo będzie można wypożyczyć książki na okres ferii i wakacji.

Życzymy wszystkim uczniom niezapomnianych chwil z lekturą!

Poczytaj mi, Mamo i Tato

W ramach pedagogizacji rodziców nauczyciele zachęcali ich, by czytali swoim dzieciom książki. Podkreślano, jak ważne jest czytanie już od najmłodszych lat, jak silnie kształtuje wyobraźnię i rozwija słownictwo. Czytając z dziećmi buduje się ponadto więzi i relacje.

Przerwa na książkę

W ramach promowania czytelnictwa wśród wszystkich uczniów biblioteka szkolna wspólnie z wolontariuszami przygotowała akcję „Przerwa na książkę.” Inspiracją, była chęć stworzenia miejsca, gdzie uczniowie mogliby poczytać książki. Książka zamiast telefonu komórkowego? Dlaczego nie?

W ramach projektu przygotowano szafkę na książki i ustawiono ją na szkolnym korytarzu. Szafka została przez uczennice gimnazjum pomalowana i pięknie ozdobiona metodą decoupage. W szafce znalazły się książki, z których uczniowie mogą korzystać w czasie przerwy.

2016_KNM_004Poczytaj mi, Przyjacielu

By promować czytelnictwo wśród dzieci, rozbudzić w nich ciekawość świata i zachęcić do korzystania z księgozbioru biblioteki szkolne, przeprowadzono akcję „Czytam”, w ramach której wolontariuszki Szkolnego Wolontariatu czytały książki młodszym kolegom. Dziewczynki zaprezentowały najciekawsze fragmenty książek, by zainteresować uczniów klas I-III, IV oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Czytanie odbywało się cyklicznie.

2016_KNM_006Niezwykli bohaterowie

Kochamy zwierzęta! Dlatego uczniowie chętnie czytają książki, w których bohaterami są właśnie one. Chcąc promować czytelnictwo, ale również kształtować wyobraźnię i kreatywność wśród dzieci, zorganizowano konkursy plastyczne. W ramach przeprowadzonego z okazji obchodów 70-lecia szkoły konkursu „Postacie sienkiewiczowskie” zaproponowano dzieciom temat„ Zwierzęta Afryki.” Z kolei w oparciu o serię książek T. Nolan i H. Webb dzieci wykonywały prace  na temat „Kochamy zwierzęta” .

W sumie wpłynęło około 90 prac uczniów z klas I-III oraz IV-VI. Zaprezentowano je na wystawie szkolnej. Część prac zilustrowało także kalendarz ścienny wydany z okazji jubileuszu szkoły

2016_KNM_001Magiczne krainy

Okres wiosenny jest doskonałym czasem, by realizować działania zachęcające do czytania książek. W ramach Pierwszego Dnia Wiosny biblioteka szkolna wraz z wolontariuszami zorganizowała ogólnoszkolny turniej „Magiczne światy”. Celem akcji było propagowanie czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni, integrowanie społeczności szkolnej.

Uczniowie na każdym etapie edukacyjnym rozwiązywali zagadki związane z książkami ze szkolnej biblioteki i lekturami poznanymi na lekcjach. Dzieci z radością wzięły udział w konkurencjach literackich  i sportowych, inspirowanych znanymi książkami, np.: w konkurencji polegającej na zjedzeniu piernika z chatki Baby Jagi bez używania rąk czy biegu Kapturka. Wszyscy świetnie się bawiliśmy.

2016_KNM_003Warto czytać

Co do tego nie ma wątpliwości – warto czytać. W języku funkcjonuje termin „oczytany”, co oznacza, że ktoś ma wartościową wiedzę. Osoby, które sięgają po książki, mogą poprawić wiele aspektów swojego życia. Czytanie sprawia, że człowiek staje się jeszcze bardziej inteligentny. Poszerza swoje horyzonty, dzięki czemu na tę samą sprawę potrafi spojrzeć z różnych perspektyw. Dlatego, by zachęcić uczniów do czytania, została przygotowana tablica z powodami, dla których warto czytać książki.

2016_KNM_005Niezwykły świat książek

Uczniowie klasy VI wzięli udział w akcji „Magia książki”. Jej celem było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych i motywowanie uczniów do czytania i korzystania z biblioteki szkolnej. Uczniowie omawiali książki, które wpłynęły na ich emocje, wzruszały, rozbawiły. Dostrzegali, że fikcja literacka czyni ludzi dużo bardziej wrażliwymi, empatycznymi, rozwija inteligencję emocjonalną.

Następnie dzieci wykonywały projekt magicznej książki, która miała zaprezentować mnogość treści oraz wartości, jakie zawierają książki. Prace zaprezentowano na szkolnym korytarzu.

2016_KNM_007Magiczne drzewo

Uczniowie klasy II szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach tematycznych „Magiczne drzewo”. Dzieci rozumieją, że czytanie to podstawa do zdobywania do coraz bogatszych wiadomości. Czytanie, to „korzenie”, trwały fundament, na której człowiek buduje swoją wiedzę, kształtuje umiejętności, doskonali się. Uczniowie układali zdania, dotyczące książek i ich czytania, a następnie przyklejali je na przygotowanych liściach i mocowali na drzewie, tworząc jego magię … Dzieci wysłuchały również fragmentu książki „Magiczne drzewo”, zakupionej w ramach programu „Książki naszych marzeń”.

2016_KNM_008Jestem czytelnikiem

Uczniowie klasy I zostali uroczyście pasowani na czytelników szkolnej biblioteki. Dzieci poznały już wszystkie litery, więc będą mogły doskonalić umiejętność samodzielnego czytania.

Uczniowie ze szkolnego wolontariatu przygotowali przedstawienie pt. „Awantura w krainie baśni”, w czasie którego dzieci dowiedziały się, jak należy postępować z książkami i jak dbać o nie.

Każdy pierwszoklasista złożył uroczyste przyrzeczenie, rozwiązał zagadki związane z bohaterami baśniowymi oraz otrzymał wyjątkową, niepowtarzalną zakładkę do książki, wykonaną przez starszych uczniów.

Celem akcji było rozwijanie nawyku czytania, aktywnej postawy czytelniczej oraz wdrażanie do systematycznego korzystania z książek w szkole i w domu.

Galeria zdjęć

Archiwum strony

Poczta szkolna

Classroom szkolny