Strona główna » z życia szkoły » „Na Dolnym Śląsku – wspólna historia” pisana międzynarodowo

„Na Dolnym Śląsku – wspólna historia” pisana międzynarodowo

W dniach 03.06 – 07.06.2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niedoradzu wraz z uczniami Astrid-Lindgren-Grundschule z zaprzyjaźnionego z gminą Otyń Falkenberg/Elster realizowali projekt “Na Dolnym Śląsku – wspólna historia”. Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Gminy Otyń, jako organu prowadzącego szkołę w Niedoradzu.

Piętnaścioro dzieci z klas 5-7 ze strony polskiej i z klas 5-6 ze strony niemieckiej wraz z opiekunami miało podczas tych dni okazję wspólnie przyjrzeć się wspólnej, nierzadko trudnej historii naszych narodów. W Legnicy dzieci badały ślady polsko-niemieckiego średniowiecznego Śląska Piastów, w pobliskich Modrzycy, gdzie zamieszkały na te dni miejscowościach: Otyń, Zatonie i Nowa Sól była okazja do przyjrzenia się historii w jeszcze szerszym przekroju czasowym – od czasów, gdy Otyń był jeszcze Deutsch-Wartenberg, ale już cieszył się znanym nam dziś herbem, przez wieki XVI – XIX, gdy tereny dzisiejszego powiatu nowosolskiego i zielonogórskiego rozwijały się dynamicznie w duchu następujących po sobie epok i stylów architektonicznych, w czasie szybkiego rozwoju i bogacenia się mieszczaństwa czy tradycji, które – jak się dowiedzieliśmy w Muzeum w Nowej Soli – po II wojnie światowej Polacy przejmujący te ziemie potrafili docenić i uszanować.

Nie zabrakło też tematów dla najmłodszych arcytrudnych. Odważyliśmy się na wspólną wyprawę do muzeum niemieckiego, nazistowskiego Obozu Pracy w Gross-Rosen, gdzie była chwila na refleksję o tym, jak łatwo człowiek potrafi zapomnieć o szacunku dla drugiego człowieka i co my, jako młode pokolenia możemy zrobić, żeby taka historia nie chciała się powtarzać.

Przy całej tej napiętej nitce historycznej nie zapomnieliśmy jednak wcale, że wspólną historię piszemy także i my – choćby rozwijając wieloletnie już partnerstwo naszych szkół i budowanie przyjaźni między naszymi uczniami. Był więc i czas na wspólne świętowanie Dnia Dziecka podczas szkolnego festynu, czy okazja do pokazania kolegom z Niemiec naszej szkoły. Podczas rejsu statkiem po Odrze można było wspólnie podziwiać i omawiać piękne krajobrazy, tradycje piśmiennicze poznawać podczas warsztatów czerpania papieru, a iskrę rywalizacji poczuć podczas turnieju w grę planszową w SKATO.

Dzieci z Falkenbergu przyjechały do nas z własnymi pytaniami na temat polskiej kultury i zwyczajów i z ciekawością obserwowały, co się u nas je, jak się przeżywa dzień, co lubimy ze słodyczy, jaką muzykę, czy jak się ubieramy – choćby na wycieczki rowerowe, w ramach których wsparliśmy też Gminę Otyń w jej walce o ponowny tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Polskie dzieci także miały okazję do wielu zdziwień i zaskoczeń. Tak blisko siebie meiskzamy, a przecież się od siebie wciąż sporo różnimy. I to nic złego. Ważne, by poznawać się bliżej.

Nieco inaczej niż przy poprzednich spotkaniach naszych uczniów, tym razem uczestnicy wymiany mieli więcej czasu do własnej dyspozycji i kształtowania czasu wolnego z innymi wedle swojego pomysłu. Miejsce, gdzie nocowaliśmy, w bliskości centrum Otynia i miejscowego Orlika, a także elastycznie zaplanowany program atrakcji – z możliwością wpływu samych dzieci na to jak przeżywamy dzień – bardzo nam to ułatwiały. Kto chciał kopał więc z kolegami i koleżankami piłkę, grał w tenisa albo Molkky tudzież w planszówki, albo dokazywał radośnie na placu zabaw. Tu i ówdzie znalazł się moment i na mały shopping.

Cenny wkład w organizację spotkania wniosła też Rada Rodziców szkoły w Niedoradzu. Rodzice pomogli nam i przy przeżywaniu Dnia Dziecka i przy wieczorze z grillem oraz integracyjnymi tańcami. Były i drobne uprzejmości, jak arbuzy na orzeźwienie czy wsparcie w organizacji tortu dla czwartkowej solenizantki. Na pewno i oni będą wspominali ten nasz międzynarodowy projekt przefantastycznie.

Z kolei uczestniczące w projekcie dzieci na pewno wyniosą z tego spotkania cenne wspomnienia i przeżycia, które choć częściowo starały się w małych międzynarodowych grupach zbierać w formie prezentacji multimedialnych – w tym także i tę mądrość, że wprawdzie można się w wielu sprawach doskonale porozumieć bez znajomości swoich języków, ale jeśli się chce wypracować wspólne efekty, to jednak wspólnego, komunikatywnego języka trzeba szukać. Na szczęście w dzisiejszym świecie wiele narzędzi pomaga w takiej komunikacji i porozumieniu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i realizację projektu: burmistrz Otynia, Pani Barbarze Wróblewskiej, dyrektorowi szkoły w Niedoradzu, Panu Piotrowi Pawłowskiemu, Gronu Pedagogicznemu i Radzie Rodziców, opiekunom obu uczestniczących grup dziecięcych – a także rodzicom dzieci niemieckich, za to, że tak wspaniale przygotowali swoje dzieci do wyprawy na nasz daleki-niedaleki Dolny Śląsk.


Projekt dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Archiwum strony

Poczta szkolna

Classroom szkolny